Estetisyenler Nerelerde Çalışabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan eğitim kurumlardan güzellik uzmanlığı eğitimini tamamlamış ve kurs bitirme belgesini almış, sektörde deneyim kazanmış ve  uzmanlaşmış olan kişiler güzellik uzmanı estetisyen olarak sektörde çalışabilmektedirler.

Nerelerde çalışabilirler?

Güzellik salonu, güzellik merkezi, estetisyenlik merkezi, kişisel bakım merkezi gibi unvanlarla kendi işyerlerini açabilirler. Bu işyerlerinde güzellik uzmanı estetisyen olarak da çalışabilirler.

Özel öğretim kurumlarına ait güzellik kurslarına, Milli Eğitim Bakanlığı (HEM) Halk Eğitim Merkezlerinde, (MEM) Mesleki Eğitim Merkezlerinde, Meslek Liselerinde usta öğreticilik ve usta eğiticilik belgeleri ile usta öğretici olarak çalışabilirler.

Hastane ve kliniklerin güzellik salonlarında, cilt bakım salonlarında, erkek ve kadın kuaför salonlarında, manken ajanslarında, sinema, tiyatro ve televizyon stüdyolarında çalışabilirler.

Muhtelif güzellik ve kozmetik ürünleri üreten, pazarlayan işletmelerin tanıtım salonlarına, teşhir salonlarında, kozmetik ürün satış mağazalarında çalışabilirler.

Masaj ve bölgesel incelme gibi diğer eğitimleri alanlar masaj salon ve merkezlerinde, otel ve termal otellerde, spa merkezlerinde çalışma imkânları vardır.

Sonuç olarak güzellik uzmanı estetisyelerin çalışma alanları oldukça geniş olup kazançları da pek çok melekten daha yüksektir.

Devamını Oku

Estetisyenlik nasıl bir meslektir?

Estetisyenlik günümüzde kadınlar için en cazip mesleklerden biri haline gelmiştir. Genel olarak güzellik bakım hizmetini kadınların yaptırması, bu mesleği kadınların daha fazla tercih etmesini sağlamıştır.

Kadınlar cilt bakımı, makyaj, kalıcı makyaj, epilasyon, kaş, kirpik yapımı, bölgesel incelme, masaj gibi kişisel bakım ve güzellik işlemleri için erkeklere göre daha fazla harcama yaparlar. Kadınların bu düşüncede olmaları güzellik sektörünün ve estetisyenlik mesleğinin de gelişmesini sağlamıştır.

Kadınlar daima güzel ve bakımlı olma düşüncesindedirler. Onların bu düşüncesi nedeniyle bu hizmetleri genel olarak kadın güzellik uzmanı estetisyenlerden almak isterler. Kadın mahremiyetinin olması, kadın hassasiyeti ve titizliğin de bu alanda çok önemli olması, bu mesleğin kadınlar tarafından daha fazla yapılmasına neden olmuştur.

Estetisyenler iyi bir eğitim sonuna gerek teorik gerekse de pratik uygulama becerisi kazanmış birer güzellik uzmanlardır. İyi eğitim almayıp yeterli bilgi ve beceri düzeyine ulaşmamış kişilerin sektörde kendilerini kabul ettirmeleri mümkün değildir.

Bu alanda bilgi ve becerisiyle kendini kabul ettirmiş estetisyenlerin işlettiği güzellik salonları ve merkezleri her zaman tercih edilen merkezler olarak hizmete devam etmektedirler.

Devamını Oku

Güzellik uzmanlığı Estetisyenlik Eğitimleri Nasıl Olur?

Güzellik uzmanı- estetisyen eğitimi veren kurumların son yıllarda hızlı bir şekilde artması beraberinde bazı sorunları da getirmiştir. Nitelikli eğitim yerine uzman olamayan kişiler tarafından verilen eğitimler bu sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Hiç uygulama yapmadan tamamen pratik bilgilerle, uzaktan eğitimle veya bazen sadece pdf dokümanları ile belge alan kişilerin sektörde çalışma imkanı bulmaları çok yanlış sonuçlara neden olmaktadır.

Güzellik uzmanlığı eğitimleri alanında uzman olan, deneyimli yetkin kişiler tarafından verilmelidir. Eğitimin içeriği ve süresi de çok önemlidir. Normal süresi 5 ay olan bir eğitimin üç gün, bir hafta, bir ay gibi kısa sürelere verilmesi de mümkün değildir. Kısa sürede yetiştirilen kişi için ileride sorun yaşanması muhtemeldir.

Estetisyenlik uygulamaları insanın en değerli ve en görünür olan bölgelerine uygulandığı için bu alanlarda yapılacak en küçük bir yanlış uygulama bazen telafisi imkansız sonuçlara neden olmaktadır.

Bu nedenle estetisyen yaptığı tüm uygulamaların sonuçlarından emin olmalı ve doğru uygulama yapmalıdır. Bunun için de güzellik uzmanı – estetisyenin aldığı eğitimin kalitesi çok fazla önem taşımaktadır.

Eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurs merkezlerinde kursiyerin talep ettiği alanlarda eğitim verilmektedir. Eğitimler 826 saatlik güzellik uzmanlığı veya makyaj, kalıcı makyaj, cilt bakım, bölgesel incelme, epilasyon, tırnak ayak bakımı, masaj gibi eğitim programlarına yapılmaktadır.

Bunun için güzellik uzmanı olmak isteyen kişiler eğitimlerini tam ve eksiksiz olarak almalıdırlar. Eğitim teorik ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Yeterli pratik yapmama ve uygulama süresini tamamlamamak önemli bir eksiklik oluşturacaktır. Eğitim sonunda pratik yapma imkanlarını araştırarak uygun yerlerde deneyim geliştirmesi estetisyenin tecrübe kazanma basamaklarını doğru çıkmasını sağlayacaktır

Devamını Oku

Mesleki Eğitimin Önemi

Ülkemizde kamu ve özel sektör tarafından yapılmakta olan örgün eğitim kurumlarınca yürütülen mesleki eğitim programları bulunmaktadır. Bu programlar lise düzeyinde mesleki eğitim liselerinde yapılmaktadır. Ancak gerek lisans ve ön lisans düzeyinde ise üniversitelerde de devam eden programlar bulunmaktadır.

Bu eğitim kurumlarının yanısıra aynı eğitim programları yaygın eğitim kapsamında gene kamu ve özel sektör tarafından da yapılmaktadır.

Kamu eğitimi adına yaygın eğitim yapan kurumlar halk eğitim merkezleri olarak adlandırılan eğitim kurumlarıdir.

Özel öğretim kurumları olarak yaygın eğitim yapan ve muhtelif kurs olarak faaliyette bulunan bu kurumlar ülke genelinde faaliyet sürdürmektedir. Uyguladıkları programlar sektörlere ve ihtiyaçlara göre değişmektedir.

Muhtelif kurslar yüzyüze ve uzaktan eğitim yapan kurumlardır. İlkokuldan itibaren hemen her düzeyde kursiyer kabul edilmektedir bu kurumlara. Kurumlara kursiyerler kurs programında belirtilen kriterlere göre kaydedilmektedir.

Eğitim tamamlandıktan sonra kurs bitirme sınavları yapılmaktadır. Kurs bitirme sınavları merkezi sistem ile yapılmaktadır.

Sınavda başarılı olan kursiyerlere kurs bitirme belgesi verilmektedir. Kurs bitirme belgesi sahibi olan kişi kamu ve özel sektörde bu belgeyi kullanabilmektedir.

Kurs bitirme belgeleri bazı iş yerleri için işyeri açma belgesi olarak, bazı iş yerleri içinde ustalık belgesi alınmasında kullanılmaktadır. Özel öğretim kurumları mesleki eğitim alanında çok önemli bir eksikliği yerine getirdiği görülmektedir. Bu nedenle özel öğretimde pek çok alanda mesleki eğitim faaliyetlerinde bulunan özel öğretim kurumlarının bu sekildeki mesleki eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi, daha da artarak devam etmesi önem arz etmektedir

Devamını Oku