Kaynakçılık Kursu

Kaynakçılık Eğitimi

Kaynakçılık Kurs Çeşitleri:

Ark kaynağı, bir elektrot ile kaynak yapılacak iş parçası arasında oluşturulan arkın ısısı ile bu parçaların birleştirildiği bir ergitme kaynak yöntemidir.

Elektrik Ark kaynağı işleminde parça yüzeylerinin ergimesine sağlayacak oranda yüksek ısı enerjisi kullanılmaktadır. Bu kaynak işleminde ısı kaynağı olarak elektrik enerjisi kullanıldığından işlem sırasında elektrik çarpması riski oluşmaktadır. Bu nedenle risklerden korunmak için uygun elbise giymek, kuru lastik eldivenle çalışmak, yalıtılmış kablolar kullanmak, tüm ekipman ve iş parçalarını topraklamak, çalışma alanını kuru tutmak gerekmektedir.

Ergime esnasında kaynak elektrotunda bulunan bazı maddeler gaz ve duman için yüzeyi alev almayan standart kaynak maskesi kullanılmalı ve kapalı alanda yapılan kaynak işlerinde içeride oluşabilecek kirli gazlar dışarı atılmalı ve içeriye temiz hava verilmelidir.

Ayrıca kaynak esnasında insan sağlığına zararlı (kızılötesi, morötesi gibi) ışınlar ortaya çıktığı için bu ışınlara maruz kalmak ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle zararlı ışınların yansımasını engellemek için kaynak bölgesinin etrafını ışın geçirmez perdelerle kapatılmak ayrıca kaynakta çalışan kişinin gözünü koruması için görmeyi engellemeyen uygun göz koruyucusu kullanılmak gerekmektedir.

Kaynak yaparken oluşacak kıvılcım nedeniyle meydana gelebilecek yangın ve patlamadan korunmak için kaynak yapılacak alanda yanıcı katı, sıvı, gaz gibi maddelerin bulunmadığından emin olunmalıdır. Kaynak esnasında yangın tüpü hazır olarak bulundurulmalıdır.

Genel olarak ark kaynağında meydana gelen kazaların oranı diğer yöntemlere göre daha fazla olduğundan ark kaynağı yapan kişi günde en fazla 7.5 saat çalıştırılabilir ve dikkati dağıldığı zaman dinlenmelidir.

Gazaltı Kaynağı;

MIG Kaynağı (Metal Inert Gas); Bu kaynak türünde koruyucu gaz olarak Argon ve Helyum gibi soy gazlar kullanılır.

MAG Kaynağı (Metal Active Gas); Bu kaynak tekniğinde ile koruyucu gaz olarak aktif bir gaz olan karbondioksit kullanılır.

Gazaltı kaynağı örtülü elektrod ark kaynağına göre daha hızlı bir kaynak yöntemidir.

Bunlar;

 • Tel şeklindeki kaynak elektrodu kaynak bölgesine sürekli beslendiği için tükenen elektrodu değiştirmek için kaynağı durdurmak zorunda değildir.
 • Cüruf oluşmadığı için daha kaliteli kaynaklar elde edilir.
 • Daha düşük çaplı elektrodlar kullanıldığından, aynı akım aralığında yüksek akım yoğunluğuna ve yüksek metal yığma hızına sahiptir.
 • Gazaltı kaynağında derin nüfuziyet sağlanabildiği için bazen küçük köşe kaynakları yapmaya izin verir.
 • İnce malzemeler çoğunlukla TIG kaynak yöntemi ile ilave metal kullanarak veya kullanmadan birleştirilse de, gazaltı kaynağı ince malzemelerin kaynağına örtülü elektrod ark kaynağından daha iyi sonuç verir.
 • Bu kaynağı hem yarı otomatik hem de tam otomatik kaynak sistemlerinde kullanıma çok uygundur

 

 • Geometrik çizimler yapmak , Markalama yapmak, Görünüş çıkartmak Görünüş çıkartma , Kroki ve perspektif ve yapım resmi yapmak
 • Ölçülendirme ve yüzey işlemleri yapmak ,Şekil bozukluğuna uğramış gereçleri doğrultmak, Malzemeleri el aletleri ile kesmek , Eğe ile istenilen yüzeyleri elde etmek
 • Eğme-bükme yapmak , Yumuşak lehimleme yapmak, Oksi-gaz ile kaynak dikişi çekmek , Oksi-gaz ile küt ek kaynağı yapmak
 • Oksi-gaz ile yatay köşe kaynaklarını yapmak, Oksi-gaz ile küçük çaplı boruların ve profillerin yatayda kaynağını yapmak , Oksi-gaz ile kesme yapmak
 • Elektrik ark kaynağı ile kaynak dikişi çekmek , küt ek ve bindirme kaynağı yapmak ,  yatay köşe kaynaklarını yapmak , kalın parçaların kaynağını yapmak
 • Elektrik ark kaynağı ile küçük çaplı boruların ve profillerin yatayda kaynağını yapmak, Elektrik direnç kaynağı ile sac ve yuvarlak malzemelerin direnç kaynağını yapmak ,  çeşitli dolgu kaynakları yapmak
 • Elektrik ark kaynağı ile dik pozisyon kaynaklarını yapmak ,  yan ve tavan pozisyon kaynaklarını yapmak, Elektrotla ve plazma ile kesme yapmak ,küt ek kaynağı yapmak
 • MIG-MAG ile köşe kaynağı yapmak , boru ve profil kaynağı yapmak, MIG-MAG ile pozisyon kaynakları yapmak , telli ve telsiz dik pozisyon kaynaklarını yapmak
 • Oksi-gaz kaynağı ile telli yan, tavan, pozisyon kaynaklarını yapmak , sert lehimleme yapmak Sert Lehimleme, Oksi-gaz kaynağı ile dökme demir ve alüminyum kaynağı yapmak , Dökme Demir ve Alüminyum Kaynağı , bakır ve alaşımlarının kaynağını yapmak
 • En az okur yazarlık seviyesinde diploma sahibi olanlar,
 • Kaynakçılık Sertifikası almak isteyenler,
 • Kaynakçılık ile ilgili kendini geliştirmek isteyenler.
 • Kaynakçılık alanında yeterli bilgi seviyesine sahip bir kişi iyi ücretlerle pek çok işyerlerinde çalışma imkanı bulabilmektedir.
 • Öğrenim Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İki adet vesikalık fotoğraf

Programın süresi devam edilecek kurs türüne göre değişmekte olup , bu konuda bilgi alınız.

Hafta içi sabah, öğlen ve akşam, Hafta sonu sabah ve öğlen saatlerinde eğitimimiz mevcuttur.

 

Kurs bitiminde yapılacak bitirme sınavında başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Kaynakçılık Kurs Bitirme Belgesi” verilecektir.

 

 

BİLGİ VE KAYIT İÇİN

Kaynakçılık Eğitimimize siz de katılmak istiyorsanız 0312 255 05 55 – 0312 255 92 00 – 0312 999 85 55  numaralı telefonları arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurarak ön kayıt başvurusu yapabilirsiniz. Başvurudan sonra sizlere dönüş yapılarak kurs hakkında detaylı bilgi verilecektir.

ÖN KAYIT FORMU

Ön Kayıt Formu

Ön Kayıt Oluşturun ve

Diğer Eğitimler

KAPAT
Call Now ButtonHemen Ara