Satış Pazarlama Eğitimi

Firmanın ürünlerine müşteri bulmak ve satış işlemini yapıp satış öncesi ve sonrası hizmetleri yerine getiren kişilerdir.

 

SATIŞ PAZARLAMA EĞİTİMİ

Satış Pazarlama Elemanı  bir firmanın ürünlerine müşteri bulmak ve satış işlemini yapıp satış öncesi ve sonrası hizmetleri yerine getiren kişilerdir.


Satış Pazarlama Elemanı Kursunun Amacı

İşletmeler için satış ve pazarlama birimlerinde, satış öncesi ve sonrası hizmetleri yerine getirip, çalıştırılmak üzere kalifiye personel yetişmesini sağlamaktır.

Satış pazarlama elemanının niteliği firmaların ticari faaliyetinde yaşamsal bir öneme sahiptir.Bu nedenle satış elemanı aşağıdaki nitelikleri taşıması gerekmektedir

Bilgili Olmak

Bir satış elemanının her şeyden önce sahip olması gereken nitelik; satışını yapacağı ürün ve hizmetin ne olduğu, özellikleri, işlevleri, üstünlükleri ve sağlayacağı yararlar vb. konusunda başkalarından farklı olarak derinlemesine bilgi sahibi olmasıdır.

Ürünü satma konusunda yapılmış iyi bir hazırlık ve ürünün özellikleri, üstünlükleri ile sağlayacağı yararlar konusunu ayrıntıları ile bilmek. Ürünün özellikleri onu diğerlerinden ayıran nicel ve nitelik farklılıklardır. Yarar ise ürünün özelliklerinin alıcıya sağlayacağı avantajlar olarak ortaya çıkmaktadır.

Satış elemanı satış konuşmasına hazırlanırken ürünün özellik ve yararlarının ayrıntıları ile bunların kullanımdaki yollarını bağdaştırmayı iyi araştırmalıdır.

 Duyarlı Olmak

İyi bir satış elemanı mutlaka müşterinin ihtiyaçlarını dikkate alması gerekmektedir. Kendilerinin müşteriye hizmet verdiklerini düşünmeli ve bunu akıllarından hiç çıkarmamalıdır. Bir müşterinin belli bazı özel ihtiyaçları olabilir ve satış elemanı bu ihtiyacı giderecek hizmeti veya ürünü sunmalıdır.

Öncelikle satış konuşması sırasında satış elemanı müşterinin ihtiyaçlarının ayrıntılarını öğrenmeye gayret etmeli ve ürünün ilgili yanlarını ön plana çıkarmalıdır.

 Coşkulu Olmak

Bir müşteriler, satış elemanının malı satmaktan keyif aldığını gördüğünde mala ve satış elemanına olan güveni artacaktır. Satış elemanı sadece “görevini yaptığı” hissini verirse, müşteri onun kendi ihtiyaçlarını dikkate almadığını düşünecek ve belki de malı almaktan vazgeçebilecektir. Coşku aynı zamanda satış elemanının mala olan güveninin bir göstergesi olarak kabul edilir.

 Ahlaki Değerleri Olmak

Birçok insan ne yazık ki satıcılık mesleğini belki de bazı olumsuz deneyimlerine dayanarak hilekarlık ve dolandırıcılıkla eş tutmaktadır. Bu insanlar satış elemanlarını para kazanmak ve mal satabilmek için her şeyi yapabilecek düzeyde vicdansız ve ilkesiz insanlar olarak değerlendirmektedirler. Çünkü her gün bu tür insanların gündelik hayatta görüldüğü bir gerçek olsa da satış elemanlarının büyük çoğunluğu, ahlaklı ve samimi olmanın sadece iyi karakter özellikleri olduğunu kabul etmekle kalmayıp, bu özelliklerin mesleklerin açısından da büyük önemi olduğunu bilmektedirler.

 İletişimci Olmak

Bir satış elamanı kendisinin ne tür iletişim becerilerine sahip olduğunu iyi bilirse o kadar  başarılı ve iyi bir satış elemanı olabilir. Yani hangi iletişim becerilerinde daha yetkin olduğunu bilen bir satış elemanı başarı konusunda bir adım atmış demektir. Unutulmamalıdır ki, insanlar kolay anlaşılır bir satış elemanı ile iletişim kurmaktan zevk alırlar.

Müşteriler, kekeleyen, doğru sözcükleri bulabilmek için sık sık duraklayan, dalgın, şüphe uyandıran, kesin konuşmayan ve etkili bir iletişim kurmada genel bir yeteneksizlik gösteren satış elemanlarına güven duymazlar.

Etkili satış elemanları dışa dönük ve konuşkan olmalıdır. Ancak dışa dönük olma ile sululuk  ve yılışıklık yapmak ile gevezelik arasında çok ince bir çizgi olduğu da unutulmamalıdır.

 Uygun Giyimli Olmak

Son olarak satış elemanının nasıl göründüğü ve davrandığı da önemlidir. Müşteriler satış elemanlarının uygun giyimli ve davranışlı olmasına dikkat ederler.

 

Satış elemanı şu soruları doğru yanıtladığında daha kolay başarıya ulaşabilir:
– Müşterinin ihtiyaçları veya amacı nelerdir?
– Ürün veya hizmet potansiyel müşterinin ihtiyaçlarını karşılayabilir mi?
– Ürün veya hizmet müşteri için kullanışlı mı?

Bu soruların cevapları etkili ve sonuca ulaştıracak bir satış konuşmasının anahtarları niteliğindedir. Çoğunlukla müşteri, ihtiyaçlarının farkındadır. Farkında olmaması durumunda daha etkili bir satış konuşması gerekecektir.

Ürünün ihtiyaçları karşılaması konusunda özellikle üzerinde durulacak nokta o ürünün söz konusu ihtiyacı karşılamak üzere var ve en uygun ürün olduğunun anlatılmasıdır. Bazı durumlarda bunu bir gösteri ile desteklemek de yararlı olur.

Eğitim Konuları

 • Kişisel Bakım
 • Müşteri Özellikleri
 • Müşteri Memnuniyeti
 • Müşteri İletişimi
 • Satışa Hazırlık
 • İş Planı
 • Ticari Belgeler

Programı Süresi: 2 aydır

Toplam Ders: 184 saat

Kimler Katılabilir:

 • En az okur yazarlık seviyesinde diploma sahibi olanlar,
 • Satış Görevlisi Sertifikası almak isteyenler,
 • Satış ile ilgili kendini geliştirmek isteyenler.

İstihdam Alanları: Pazarlama ve perakendecilik sektöründe ve her alanda çalışabilirler.

Gerekli Belgeler:

 • Öğrenim Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İki adet vesikalık fotoğraf

Kurs Bitiminde Alacağınız Belgeler:

Kurs bitiminde yapılacak bitirme sınavında başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 184 saatlik “Satış Görevlisi”  kurs bitirme belgesi verilecektir.

 

Kurs Programı: Aşağıda belirtilen program doğrultusunda alternatif gruplar açılmaktadır. İster çalışan, ister öğrenci olsun hemen herkese uygun ders programımız bulunmaktadır.

 1. Hafta içi sabah
 2. Hafta içi öğle
 3. Hafta içi akşam
 4. Hafta sonu sabah
 5. Hafta sonu öğle

Bilgi ve Kayıt İçin;

Satış elemanı kurslarımıza katılmak istiyorsanız 434 44 28 veya 434 44 18 numaralı telefonu arayabilir ya da ekteki formu doldurarak ön kayıt başvurusu yapabilirsiniz. Başvurudan sonra sizlere dönüş yapılarak kurs hakkında daha detaylı bilgi verilecektir.

Diğer Eğitimler

KAPAT
Konuşmayı Aç
Yardımcı Olabiliriz
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?