Seviye 5 Emlakçılık Belgesi Hazırlığı

Seviye 5

 

MYK Seviye 5 Emlakçılık (Mesleki Yeterlilik Kurumu) onaylı belge 2020 yılından itibaren emlakçılık yapacak kişiler için alınması zorunlu belgelerden olmuştur.

Nedeni ?

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı almış olan emlakçılar 14 Ekim tarihinde yayınlanan yönetmelik ile (önce seviye5 belgesi alarak) bu belge ile birlikte ayrıca YETKİ BELGESİ çıkarmaları ve bunu işyerinde bulundurmaları zorunlu hale getirilmiştir.

14 Ekim 2020 tarihli Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlakçıların önce MEB onaylı sertifika alması, bu belge ile işyeri ruhsatı çıkarması, sonrada Myk onaylı Seviye 5 belgesi alması gerekmektedir. Seviye 5 belgesi ile ruhsat almış emlakçılar Yetki Belgesi çıkarmaları gerekmektedir.

Yeni yönetmelik gereği emlakçıların alması gereken yetki belgesi ile gayrimenkul satış ve kiralama işlemleri yapılacaktır.

Yetki Belgesi hangi kurum tarafından verilmektedir?

Myk onaylı Seviye 5 Emlakçılık belgesi ile aşağıda istenen belirtilen belgelerle Ticaret İl müdürlüklerine başvurularak yetki belgesi çıkarılmaktadır.

Yetki Belgesi Çıkarmak İçin gerekli belgeler ve standart nedir?
 • Meslek odasına kayıt belgesi
 • Vergisi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Seviye 5 myk belgesi (sorumlu emlak danışmanı için)

Bu Belgelerle Birlikte Ayrıca Yetki Belgesi Çıkarılacak kişinin;

 1. On sekiz yaşını doldurmuş olması,
 2. En az lise mezunu olması,
 3. İflas etmemiş olması,
 4. Kasten işlenen bir suçtan dolayı beş yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezası olmaması,
 5. Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az yüz saatlik eğitimde başarılı olması,
 6. Yetki belgesi başvurusunun yapıldığı tarihten önceki son beş yıl içinde ortaöğretim mezunlarının en az on iki ay; ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunlarının ise en az altı ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması gerekir.

Bu belgeleri ve kriterleri tamamlayan kişilere Yetki Belgesi verilir.

 • Nüfus Kimlik Belgesi
 • Öğrenim Belgesi
 • İletişim Bilgisi

Hayır. Emlakçılık yapacak kişiler için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifika alınma zorunluluğu devam etmektedir. Seviye 5 myk belgesi meb onaylı sertifika alındıktan sonra alınması gereken ikinci belgedir. Bu nedenle emlakçılık yapacak kişiler mutlaka önce Milli Eğitim Bakanlığı onaylı en az 100 saatlik sertifika olması gereklidir.

Meb onaylı Sertifika ile Ne yapılır?

Meb onaylı sertifika ile emlakçılık için önce İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı çıkarılmaktadır. Ruhsat çıkarılmadan Yetki Belgesi çıkarılamaz, bu nedenle yeni işe başlayacak bir emlakçı önce Meb belgesi alarak işyeri ruhsatı alacak, daha sonra da myk onaylı Seviye 5 Emlakçılık belgesi alarak Yetki Belgesi çıkaracaktır.

BİLGİ VE KAYIT İÇİN

Siz de Emlakçılık ofisi, işyeri açmak istiyorsanız;

Yasal zorunluluk olan “Yetki Belgesi” çıkarmak için myk onaylı Seviye 5 belgesi almak isteyenler;

(0312) 434 44 28 veya (0312)434 44 18

numaralı telefonu arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurarak gerekli bilgileri almak için başvurusu formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Başvurudan sonra sizlere dönüş yapılarak belge hakkında detaylı tüm bilgi verilecektir.

ÖN KAYIT FORMU

Diğer Eğitimler